Spis treści:
Ile można zarobić na stanowisku automatyka i robotyka? Gdzie można liczyć na zatrudnienie? Jakie są średnie zarobki robotyka i automatyka?
Inżynier automatyki i robotyki – zarobki, charakter pracy i inne praktyczne informacje. Co jeszcze warto wiedzieć o tych zawodach?
Kierunek automatyka i robotyka od kilku lat cieszy się dużą popularnością. Wynika ona nie tylko z interesującego materiału dydaktycznego, ale również ogromnych perspektyw, które stoją przed absolwentami. Praktyczna wiedza z zakresu elektrotechniki, elektroniki i automatyki pozwala rozwijać się w wielu kierunkach. Zarobki po automatyce i robotyce charakteryzują się ogromną dysproporcją, wynikająca m.in. ze specjalizacji, doświadczenia, a także miejsca pracy. Wynagrodzenie robotyka i automatyka może być zupełnie na innym poziomie w przypadku realizacji zagranicznych projektów. Wówczas na pensję składają się dodatkowe elementy, takie jak dieta i np. nadgodziny.
Jak sprawdzić czy tematy techniczne interesują konkretną osobę i czy podjęcie nauczania w kierunku automatyki i robotyki jest dobrym wyborem? Wystarczy przeczytać np. artykuł o silniku krokowym, artykuł o silnikach bezszczotkowych lub zapisać się na zajęcia dla początkujących z elektroniki i sprawdzić czy złapie się bakcyla.
Zarobki automatyka i robotyka oraz charakter pracy
Na zagranicznych portalach, na których ogłaszają się międzynarodowe firmy nie brakuje ogłoszeń pracy dla automatyków i robotyków. Nierzadko jest to tak zwana praca projektowa, nieodłącznie związana z wyjazdami. Ich długość i specyfika są uzależnione od konkretnej specjalizacji automatyka. W zależności od doświadczenia, posiadanych certyfikatów, branży i liczby projektów, zarobki mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście tak wiele zmiennych sprawia, że przeważnie wynagrodzenie jest niższe, jednak bardzo atrakcyjne. Warto jednak przypomnieć, że praca tego typu nierzadko wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością, stresem i rozłąką z bliskimi. Ponadto bywa niebezpieczna. Innym rozwiązaniem jest samodzielne poszukiwanie zleceń na projekty zagraniczne. Choć stawki osób pracujących również należą do wysokich, to w praktyce systematyczne znajdowanie nowych zleceń jest kłopotliwe. Wówczas freelancerzy muszą zmierzyć się z problemem nieregularnych zarobków.
Automatyk i robotyk – zarobki w kraju
Zarobki po automatyce i robotyce osób pracujących w kraju są niższe. W przypadku starszego specjalisty, mediana wynosi około 7600 złotych brutto (dane z 2021 roku). W zależności od konkretnej branży i przedsiębiorstwa może on liczyć na różnego rodzaju dodatki do pensji, np. delegacje. Oczywiście osoby z mniejszym doświadczeniem przeważnie zarabiają mniej. Mediana ich zarobków wynosi około 5000 brutto. Postępująca automatyzacja i robotyzacja w większości branż sprawia, że specjaliści z tego zakresu są poszukiwani na rynku pracy. Przekłada się to również na wzrost wynagrodzeń.
Ile zarabia robotyk? Co ma wpływ na wysokość jego pensji?
Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, odpowiedź na to pytanie jest następująca: to zależy. Wpływ ma nie tylko doświadczenie, ale też branża i standardy płacowe panujące w konkretnym przedsiębiorstwie. Programowanie robotów offline, czyli praca wyłącznie w biurze przeważnie wiąże się z niższym wynagrodzeniem niż praca online, bezpośrednio na produkcji. Oczywiście jak zwykle, od takich reguł można znaleźć szereg wyjątków. Według najpopularniejszego portalu z ofertami pracy, przeciętne zarobki osób pracujących jako inżynier robotyki to 7100 złotych brutto. Tak samo jak w przypadku automatyki, zawód robotyka w przeważającej większości wykonują mężczyźni. Jednak ta tendencja od kilku lat się zmienia, czego dowodem jest coraz większa liczba kobiet studiujących na uczelniach technicznych.
Technik robotyk – zarobki i dodatkowe informacje
Na szczególną uwagę zasługuje również zawód technika robotyki. Na tym stanowisku pracownicy w Polsce zarabiają średnio około 5500 złotych brutto. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby technicy robotyki pracowali także w zagranicznych firmach. Wówczas w zależności od branży, doświadczenia i specjalizacji, mogą liczyć na zdecydowanie większe zarobki.