Wczytywanie...

Podwozia 2 - kołowe

Silniki do robotów

Podwozia 2 - kołowe

Roboty mobilne to jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gałęzi robotyki. Rodzaj podwozia i ilość kół warunkuje sposób, w jaki będzie poruszał się robot oraz to, w jaki sposób należy nim sterować. W tej kategorii znajdziesz kilkadziesiąt modeli gotowego podwozia. W zależności od produktu różnią się wielkością, sposobem wykonania, producentem, który je wykonał i przede wszystkim wyposażeniem (na przykład silniki, mostek H, układ cyfrowy gotowy do wdrożenia programu sterującego).

Podwozia 2 – kołowe

Podwozia dwukołowe, które oferujemy, występują w różnych odmianach. Najpopularniejsze są niewielkie konstrukcje, które są wyposażone w dwa nieduże koła oraz podpórkę z jednej strony. Chodzi o taki element, jak metalowa kulka lub kółko, które jest w stanie toczyć się w każdą stronę (tak zwane koło Kastora). Ma ono za zadanie stanowić podporę, dzięki czemu robot może utrzymywać stałą (na przykład poziomą) pozycję względem podłoża. W oficjalnym nazewnictwie roboty z podwoziem tego typu posiadają tak zwaną klasę (2,0) lub nazywane są unicyklami. Takie urządzenia charakteryzują się dwoma kołami umieszczonymi na jednej osi, bez możliwości zmiany pozycji (na przykład obrotu względem osi). Każde z kół może posiadać niezależny napęd, dzięki czemu prędkość obrotu każdego z kół może być różna, a pojazd może poruszać się w dowolnym kierunku. W ofercie dostępne są także podwozia, które są wyposażone w tak duże koła, że sama platforma, na której znajdują się silniczki i układ sterowania nie sięga nigdy do podłoża – odpowiednie oprogramowanie jest w stanie sprawić, by platforma zawsze pozostawała umieszczona równolegle do ziemi.

Dlaczego dwukołowy robot?

Dwukołowy robot to doskonałe urządzenie, które może służyć do nauki. Jeżeli jesteś osobą, która ma zamiar nauczyć się programowania i interesuje Cię robotyka – oprogramowanie dwukołowego robota mobilnego jest doskonałą okazją do tego celu. Fizyczne odzwierciedlenie efektów pracy jest często bardzo dobrze motywującym czynnikiem dla programistów oraz robotyków. Obecność takich komponentów jak czujniki światła czy sonary ultradźwiękowe (jako czujniki zbliżeniowe) znacząco rozszerzają możliwości kreatywnego podejścia do programowania różnych zadań na urządzenie. 

Wyposażenie platform

W ofercie posiadamy platformy będące jedynie elementami konstrukcyjnymi, do których należy przytwierdzić silniczki i układ sterujący, ale mamy również produkty przygotowane już do programowania. Część platform wyposażona jest w odpowiednie silniczki, mostki H, układy cyfrowe umożliwiające sterowanie oraz na przykład w sensory zbliżeniowe (takie jak sonary ultradźwiękowe). Dla elektronika podczas budowy robota najważniejsza jest część elektroniczna, którą musi wykonać, aby robot poruszał się sprawnie. Zakup sprzętu przygotowanego przez profesjonalne firmy do oprogramowania go według własnych upodobań może znacząco przyspieszyć prace nad ważnymi projektami, pozwalając elektronikowi skupić się na istocie projektu. Tego typu sprzęt często jest tak zaprojektowany, aby był kompatybilny z popularnymi płytkami edukacyjnymi (na przykład Raspberry Pi lub Arduino). Dodatkowe czujniki montowane przez producentów są w stanie umożliwić adaptację programową robota w taki sposób, aby mógł on aktywnie reagować na otaczającą go rzeczywistość.

Co dokładnie oferujemy?

W ofercie znajdziesz między innymi bogato wyposażonego robota DFRobot MiniQ 2WD. To urządzenie doskonale przystosowane do wielu ciekawych projektów. Platforma jest wyposażona w czujniki linii oraz kompas, dzięki którym odpowiednio napisane oprogramowanie może uczynić urządzenie autonomicznie poruszającym się układem elektronicznym. Przykładowo – programując odpowiednio mikrokontroler sterujący czujnikami i silnikami, możesz łatwo stworzyć robota typu line-follower. Producent urządzenia dołącza do urządzenia jego szczegółowy schemat (aby łatwo można było edytować układ), przewodnik dla użytkownika oraz zestaw przykładowych programów. Zastosowany kontroler jest w pełni kompatybilny z Arduino Leonardo, co oznacza, że użytkownik może z łatwością zaprogramować robota, korzystając z popularnego środowiska Arduino IDE. W ofercie znajdziesz wiele podobnych urządzeń, które są kompatybilne na przykład z płytkami rozwojowymi Raspberry Pi lub innymi popularnymi narzędziami. To bardzo ważna informacja, ponieważ do popularnych produktów znanych na całym świecie łatwo jest znaleźć w internecie materiały dydaktyczne oraz pomoc od innych użytkowników.

Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na blogu:

https://electronicsafterhours.com/