Wczytywanie...

Podwozia gąsienicowe

Silniki do robotów

Podwozia gąsienicowe

Roboty mobilne to wyjątkowy interesujący dział robotyki. Istnieje wiele możliwości montowania różnego rodzaju kół i napędów do tych urządzeń, ale jednym z najciekawszych są tak zwane “gąsienice”. Stanowią one element gąsienicowego układu jezdnego, który charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami i w wielu przypadkach znakomicie sprawdza się w trudnym i nierównym terenie, ale z drugiej strony stanowi poważne wyzwanie konstrukcyjne. W tej kategorii znajdziesz gotowe platformy z przygotowanym mechanizmem gąsienicowego układu jezdnego, przeznaczone do wykorzystania w różnego rodzaju robotach mobilnych.

Podwozia gąsienicowe

Podwozia gąsienicowe posiadają szereg wyjątkowych właściwości, które można z powodzeniem wykorzystywać w określonych warunkach. Takie konstrukcje szczególnie dobrze sprawdzają się na przykład na nierównym i trudnym dla małych pojazdów terenie. Z drugiej strony, wymagają one budowy znacznie bardziej skomplikowanego systemu, niż ma to miejsce w przypadku montażu kół na osi. Bardzo trudno jest samodzielnie wykonać sprawnie pracujący gąsienicowy układ jezdny – kupując gotową platformę, możesz skupić się na prawidłowym oprzyrządowaniu urządzenia, a następnie napisaniu działającego programu sterującego. Podwozie gąsienicowe charakteryzuje się przede wszystkim znacznie lepszymi właściwościami jezdnymi w trudnym terenie. Duża powierzchnia styku gąsienic z podłożem sprawia, że cały pojazd dysponuje znacznie większą przyczepnością niż urządzenie wyposażone w tradycyjny napęd kołowy, co zmniejsza prawdopodobieństwo zawieszenia się na przeszkodzie i utraty kontaktu z gruntem.

Dlaczego warto kupić gotową platformę?

Gotowa platforma gąsienicowa to doskonała inwestycja dla osób chętnych do nauki robotyki, elektroniki i programowania. Zakup gotowej platformy pozwoli poświęcić więcej czasu na zaprojektowanie i wdrożenie inteligentnego systemu napędowego, wyposażenie urządzenia w sensory umożliwiające realizację założeń projektowych i stworzenie dobrego oprogramowania. Większość platform, które oferujemy, została wyprodukowana z jakością i precyzją praktycznie niemożliwą do odtworzenia w warunkach domowych, nawet z użyciem najlepszego sprzętu. Solidna podstawa do systemu cyfrowo-elektronicznego ułatwi Ci pracę i sprawi, że Twój robot mobilny będzie jeszcze lepszy.

Co dokładnie oferujemy?

W ofercie posiadamy szeroką gamę różnorodnych podwozi gąsienicowych, które są dostępne w różnych wielkościach i rodzajach. Wszystkie produkty zostały wykonane przez producentów doświadczonych w branży – stosowane materiały są najwyższej jakości, a konstrukcja każdego urządzenia została dobrze przemyślana przez specjalistów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że sięgasz po elementy, które perfekcyjnie sprawdzą się w praktycznym zastosowaniu. Znajdziesz tutaj między innymi oferty platform z gąsienicami, które od razu mają dołączone silniki napędzające. Bardzo popularny jest na przykład robot Zumo od popularnej firmy Pololu. To podstawa do zrobienia urządzenia zgodnego z wymaganiami popularnej wśród robotyków konkurencji nazwanej “minisumo”. Użytkownik otrzymuje w zestawie zestaw do złożenia napędu gąsienicowego (bez silniczków), podwozie, koszyk na akumulatory oraz wszelkie potrzebne śrubki, podkładki i nakrętki. Urządzenie jest niskie, a najwyższe elementy to fragmenty gąsienic – elektronik może umieścić cały układ sterujący w małym opakowaniu między gąsienicami. Robota można z łatwością zaprogramować, na przykład stosując minikomputer Arduino. W obudowie przewidziane są miejsca na silniczki, układ logiczny oraz sensory, które umożliwią robotowi samodzielne wykrycie lokalozacji przeciwnika. Większość robotów posiada w zestawie silniki napędzające wyjątkowy układ jezdny. Część jest wyposażone w praktyczne układy amortyzujące jazdę.

DFRobot Devastator

Na szczególną uwagę zasługuje na przykład dobrze wyposażony robot firmy DFRobot – Devastator. Urządzenie jest w stanie unieść ciężar nawet do 3 kilogramów, nie pogarszając przy tym właściwości jezdnych. Cały zestaw jest tak przemyślany i skonstruowany, aby składający go użytkownik nie musiał w żadnym z etapów stosować lutownicy (wszystkie przewody są modularne). Warto zaznaczyć, że producent zdecydował się na udostępnienie użytkownikom gotowych przykładów programów sterujących urządzeniem (dla mikrokontrolera Arduino). Wraz z częściami otrzymasz szczegółową instrukcję, dzięki której prawidłowo złożysz robota. Oprócz załączonych elementów możesz również zastosować dodatkowe sensory i inne elementy poszerzające możliwości urządzenia.