Wczytywanie...

Jak zaprogramować robota – pierwsze kroki

programowanie robota

Programowanie robotów to praktyczna umiejętność, nie tylko dla wąskiej grupy specjalnie edukowanych osób – dzisiaj programują nawet dzieci!

Zacznij naukę programowania robotów – dostępne narzędzia sprawiają, że możesz zrobić to nawet samodzielnie w domu, a później skorzystać z nowych umiejętności w pracy.

Programowanie robota – dlaczego warto rozpocząć naukę?

Dzisiejsze możliwości nauki diametralnie różnią się od tych sprzed nawet kilku lat. Jeżeli posiadasz komputer, połączenie z internetem i potrafisz wyselekcjonować tylko te wartościowe informacje – możliwości nabywania wiedzy i umiejętności są ogromne. Obecnie wiele zawodów powoli odchodzi do przeszłości na skutek wprowadzania nowoczesnych rozwiązań (takich jak kasy automatyczne, zaawansowane roboty budowlane, internetowe systemy rejestracji, możliwość załatwiania formalności przez internet). Nie oznacza to, że ubywa miejsc pracy – wręcz przeciwnie. Jest coraz większe zapotrzebowanie na osoby odpowiednio wykształcone, które są w stanie pracować w kreatywnych zawodach. Deficyt takich specjalistów jest coraz większy, a prognozy wskazują, że taki trend się utrzyma. Przyszłościowym kierunkiem rozwoju są między innymi elektronika, robotyka i automatyka. Podejmując się nauki programowania robotów możesz zyskać nie tylko wiele satysfakcji i umiejętności praktycznych w życiu codziennym, ale także oferta Twoich umiejętności na rynku pracy staje się dużo atrakcyjniejsza.

Programowanie robotów – co potrzebujesz na początku

Do nauki programowania robotów może wystarczyć praktycznie sam komputer oraz połączenie z internetem. Istnieje wiele symulatorów i interpreterów, które wykluczają konieczność posiadania fizycznego sprzętu i trenowania na nim. Mimo wszystko warto skorzystać z przygotowanych wcześniej rozwiązań edukacyjnych. Podstawowy sprzęt do nauki nie wymaga dużego wkładu finansowego. Możesz znaleźć na przykład odpowiedni zestaw kursów na portalu takim jak Forbot.pl, gdzie wszystkie materiały dydaktyczne dostępne są bezpłatnie – tylko jeśli uczeń chce zapewnić sobie sprzęt do nauki, musi go samodzielnie nabyć. Na tym portalu dostępne są zarówno kursy dotyczące podstaw elektroniki, programowania konkretnych urządzeń czy nauki lutowania, jak i kursy programowania robotów

Zbuduj własnego robota

Zanim zdecydujesz się rozpocząć naukę programowania rozważ, czy nie spróbujesz najpierw samodzielnie zbudować urządzenie, które będziesz programować. Poznasz przy okazji podstawy elektroniki, prawdopodobnie podstawy mechaniki i będziesz mógł programować swoje urządzenie. Możesz nawet samodzielnie zaprojektować i wydrukować na drukarce 3D podwozie do robota, natomiast takie rzeczy jak koła, całą elektronikę i układ logiczny możesz kupić i złożyć samodzielnie według własnego projektu (albo według projektu z internetu). Samodzielne zbudowanie i zaprogramowanie urządzenia dostarczy Ci jeszcze więcej satysfakcji i przede wszystkim doświadczenia. Twoja świadomość tego co robisz będzie jeszcze pełniejsza. Dla osób, którym zależy na czasie lepszym, ale droższym rozwiązaniem może być też zakup gotowego zestawu do samodzielnego złożenia, a następnie zaprogramowania robota.

Języki programowania robotów – jaki wybrać na początek?

Języków programistycznych, za pomocą których można zaprogramować robota jest bardzo duża ilość. Dobór odpowiedniego dla Ciebie zależy przede wszystkim od Twojego stopnia zaawansowania. Obecnie nawet dla kilkuletnich dzieci tworzone są specjalne zestawy zabawkowe, które są tak zaprojektowane, żeby uczyć podstaw programowania. W takim wypadku języki programowania często opierają się na przykład na łączeniu fizycznych klocków w odpowiedniej kolejności. Uczy to podstaw logicznego i analitycznego myślenia, które są przydatne w programowaniu. Zabawki przeznaczone dla dzieci znających podstawy są już trudniejsze w obsłudze i zrozumieniu – pojawiają się fragmenty kodu, obsługa może odbywać się z tabletu. Mimo wszystko to wszystko są języki programowania. Jeżeli nie zależy Ci na bardzo wysokim tempie nauki oraz obawiasz się trudności z rozumieniem programistycznych zagadnień – zabawki przeznaczone dla dzieci bardzo dobrze sprawdzają się również jako materiał dydaktyczny dla dorosłych. Jeżeli jednak miałeś już kontakt z programowaniem i chcesz rozpocząć naukę od trochę bardziej skomplikowanych zagadnień – możesz rozpocząć naukę od podstaw programowania w takich językach jak C, C++ albo C#. To popularne języki programowania, których podstawy studenci poznają na pierwszych semestrach studiów.

Jak będzie pracował Twój program?

Roboty najczęściej wyposażone są w mikroprocesory, do których możesz

zaimplementować napisany przez siebie program. Można powiedzieć, że to niewielkie komputery, które na przykład za pośrednictwem podłączonego interfejsu Bluetooth otrzymują sygnał o tym, że użytkownik nacisnął klawisz skrętu w prawo. Dzięki programowi, który napisałeś, robot (mikroprocesor) wie, na które wyjście wysłać sygnał zwiększenia dostarczanej energii do silniczka w prawym przednim kole. Oczywiście najczęściej programy do robotów są dużo bardziej skomplikowane. Może to być prosty pojazd mobilny, może to być dron latający, robot kroczący, który ma utrzymywać samodzielnie równowagę (jak najnowsze roboty firmy Boston Dynamics), albo inteligentna kamera z analizą obrazu, która wyśle powiadomienie SMSem po wykryciu ruchu.

Jak ostatecznie zacząć?

Przede wszystkim warto na początku warto określić sobie swój cel. Zdecyduj się z jakich źródeł wiedzy będziesz korzystać, czy samodzielnie zbudujesz swojego robota, którego następnie będziesz programować oraz czy skorzystasz z gotowych zestawów dostępnych w sklepach czy podejmiesz najtrudniejszą ścieżkę samodzielnej nauki również pod tym względem. Niezależnie od decyzji – warto wesprzeć się wiarygodnym i sprawdzonym autorytetem, aby nie nabrać złych nawyków. Do nauki programowania na samym początku tak naprawdę wystarczy przykładowo dowolna płytka rozwojowa Arduino, komputer oraz odpowiednio dobrane środowisko programistyczne (na przykład darmowe Arduino IDE). Za pomocą pierwszych programów możesz na przykład uruchamiać różne diody na płytce.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.