Wczytywanie...

Podwozia 4 - kołowe

Silniki do robotów

Podwozia 4 - kołowe

W tej kategorii znajdziesz podwozia z czterema kołami. W znaczącej większości przypadków są to platformy z dwiema osiami, z czego na każdej z nich znajduje się para kół. To modele podobne do dzisiejszych samochodów, jednak najczęściej nie mają one możliwości zwrotu poszczególnych kół, ale po instalacji silniczków i układu logicznego każde koło może poruszać się niezależnie (własną prędkością). W ten sposób można sterować pojazdem, tak aby pojazd mógł poruszać się w dowolnym kierunku (po płaszczyźnie).

Podwozia czterokołowe

Pojazdy o czterech kołach są bardzo stabilne i dysponują szerokimi możliwościami technicznymi podczas poruszania się. Warto zauważyć, że urządzenia, w których każde z kół jest osobno napędzane, stanowią znacznie większe wyzwanie podczas sterowania niż pojazdy z dwoma niezależnie sterowanymi kołami. Ilość kół oraz ilość ich stopni swobody warunkuje to, w jaki sposób pojazd będzie mógł się poruszać. Większość podwozi z oferowanych w tej kategorii produktów jest wyposażone w system, który pozwala jedynie na toczenie się kół w przód lub do tyłu.

Dlaczego robot czterokołowy?

Czterokołowy robot mobilny to urządzenie, które przy odpowiedniej konstrukcji jest w stanie zapewnić znacznie wyższy poziom stabilności, niż jest to możliwe w przypadku wykorzystania jedynie dwóch kół na jednej osi. Większa ilość sterowalnych kół daje również lepsze możliwości techniczne do poruszania się w różnych kierunkach. Konstrukcje zbudowane w ten sposób charakteryzują się również bardzo dobrymi właściwościami pozwalającymi na przewożenie większej ilości sprzętu dzięki lepszej nośności. Warto zauważyć, że czterokołowy robot lepiej poradzi sobie z przejazdem po grząskim terenie, niż dwukołowy robot o takiej samej wadze i ilości załadunku. Nacisk na dane koło jest około dwa razy mniejszy, dzięki większej liczbie punktów podpierających platformę. Robot z czterema kołami lepiej sobie poradzi również z przejazdem w miejscach, gdzie jedno z kół zostanie zablokowane (na przykład przeszkoda w postaci kamienia). Pozostałe trzy koła z napędami często są w stanie wytworzyć taką siłę, aby zablokowane koło było w stanie przejechać po uciążliwej przeszkodzie.

Dlaczego warto zainwestować w platformę czterokołową?

Dla osób, które mają ochotę uczyć się elektroniki, robotyki oraz programowania, zakup platformy przygotowanej do budowy robota mobilnego jest doskonałym pomysłem. Produkt tego typu zapewnia możliwość praktyki w każdej z tych dziedzin. Nauka poprzez praktykę daje bardzo duże satysfakcji, uczy realnych umiejętności i motywuje do dalszego zgłębiania wiedzy teoretycznej.

Co dokładnie oferujemy?

Jedną z ciekawszych propozycji jest platforma czterokołowa DFRobot 4WD. W zestawie znajduje się górna i dolna część platformy, cztery koła oraz cztery silniki. Mechanizm jest bardzo prosty do samodzielnego montażu, ale przede wszystkim ma bardzo dużą ilość praktycznych otworów w solidnie wykonanej platformie. Można dzięki nim umieścić na urządzeniu wiele dodatkowych, przydatnych komponentów – chodzi na przykład o mocowanie dla mikrokontrolera oraz praktyczne czujniki zbliżeniowe lub sensory światła. Produkt jest tak zaprojektowany, aby bez problemu wewnątrz urządzenia dało się umieścić na przykład płytkę rozwojową, taką jak Arduino lub Raspberry Pi, oraz zasilanie i wszelkie inne komponenty potrzebne do stworzenia pełnoprawnego robota mobilnego. W ofercie znajdują się także znacznie bardziej zaawansowane produkty. Poza platformą i kołami w zestawie dostarczone są praktycznie wszelkie potrzebne elementy do stworzenia działającego, autonomicznego robota mobilnego. Mowa o produkcie o nazwie JetRacer – to platforma mobilna wyposażona w cztery koła umieszczone na dwóch osiach, z czego przednia oś jest skrętna, dzięki czemu cały pojazd ma duże możliwości podczas sterowania. Urządzenie ma wbudowaną wysokiej jakości kamerę, dzięki której po odpowiednim zaprogramowaniu jest w stanie samodzielnie rozpoznawać obiekty oraz poruszać się w terenie. Platforma została wyposażona także w układ logiczny z mikrokontrolerem oraz zasilanie ogniwami typu Li-Ion (akumulatory litowo-jonowe). Pojazd jest w stanie wykorzystywać sztuczną inteligencję poprzez Nvidia Jetson Nano. Korzystając z takich narzędzi oraz z technologii sieci neuronowej – urządzenie jest na przykład w stanie samodzielnie poruszać się po wyznaczonej linii.