Koła poliuretanowe do robotów mobilnych
Poliuretan to materiał (a w zasadzie grupa materiałów) składających się z dwóch rodzajów substancji: polioli oraz izocyjanianów. Obydwie pozyskiwane są z ropy naftowej. Dzięki różnym dodatkom z poliuretanów można wytwarzać materiały o bardzo zróżnicowanych właściwościach użytkowych – w ten sposób powstają chociażby takie tworzywa jak spandex, elastomery czy pianki poliuretanowe oraz wiele produktów codziennego użytku, na przykład gąbki, amortyzatory, uszczelnienia, tkaniny ociepleniowe czy kleje. Poliuretan doskonale sprawdza się również jako materiał do produkcji opon do robotów mobilnych o zwiększonej przyczepności do podłoża.
Właściwości i zastosowanie kół poliuretanowych
Opony wykonane z odpowiednio przystosowanej chemicznie i fizycznie pianki poliuretanowej charakteryzują się wysokim współczynnikiem tarcia. Dzięki temu w połączeniu z innymi cechami (na przykład zwiększoną szerokością koła czy właściwą masą pojazdu) możliwe jest uzyskanie lepszej przyczepności do podłoża. Dlatego koła do robotów mobilnych wyposażone w opony poliuretanowe wykorzystywane są przede wszystkim tam, gdzie czynnik ten ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego poruszania się urządzenia. Do najpopularniejszych zastosowań kół poliuretanowych należą:
- roboty typu sumo przeznaczone do walk z innymi robotami: wykorzystanie opon wykonanych z poliuretanu minimalizuje ślizganie się urządzeń na ringu, dzięki czemu mają one większą szansę na skuteczne zepchnięcie rywala z areny (oraz uniknięcie sytuacji, w której same zostaną zepchnięte). Dodatkową zaletą kół poliuretanowych w tym przypadku jest ich niska masa, dzięki czemu konstruktorowi łatwiej jest zmieścić się w wyznaczonym przez organizatorów limicie wagi.
- roboty wyścigowe typu line follower przeznaczone do uzyskiwania możliwie najkrótszych czasów przejazdu na wyznaczonej trasie: opony poliuretanowe pozwalają osiągnąć lepszą przyczepność (w szczególności na zakrętach), dzięki czemu urządzenia mogą poruszać się bez zbędnego spowalniania na trudniejszych odcinkach toru.
- roboty przeznaczone do poruszania się po gładkich lub śliskich powierzchniach, szczególnie gdy występują różnice wysokości terenu.
Jakie modele znajdziesz w tej kategorii?
W naszym sklepie znajdziesz między innymi koła poliuretanowe zaprojektowane i wyprodukowane przez firmę FingerTech. Model ten jest kompatybilny z silnikami wyposażonymi w wał o średnicy 3 mm, które można znaleźć na przykład w ofercie popularnego producenta Pololu. Opony wykonane są z wysokiej klasy poliuretanu A20, natomiast felgi stworzono z nylonu, co umożliwiło zmniejszenie całkowitej masy kół. Elementy są wyposażone w hub montażowy ze śrubą dokręcaną przy pomocy zwykłego klucza imbusowego o rozmiarze 1/16”, dzięki czemu instalacja kół jest bardzo szybka i prosta. Przy średnicy opony 30 mm i szerokości 21,6 mm koła poliuretanowe FingerTech mają masę zaledwie 12,6 g, dlatego nadają się do zastosowania nawet w tych projektach, gdzie konieczne jest maksymalne ograniczenie wagi wykorzystywanych komponentów.